Vishay/Dale RNC55H5560BSRSL
RNC55H5560BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5560BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 556 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5560BSRSL.pdf
Availability of RNC55H5560BSRSL
QUANTITY
RNC55H5560BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5560BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5560BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)556
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5560BSRSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5560BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5560BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H5560BSRSL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
IC CAPZERO 825V 3500NF 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 50 POS datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.050 10 POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 2100UF 20% 80V FLATPACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
CONN 9POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf