Vishay/Dale RNC55H5562BSRSL
RNC55H5562BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5562BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 55.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5562BSRSL.pdf
Availability of RNC55H5562BSRSL
QUANTITY
RNC55H5562BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5562BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5562BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)55.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5562BSRSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5562BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5562BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H5562BSRSL
CAP CER 4.7UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 85KSPS W/SD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 142 I/O 208PQFP datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeA 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 123MA 3.1 OHM datasheet.pdf