Vishay/Dale RNC55H55R6BRB14
RNC55H55R6BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H55R6BRB14
Brief Description
RES 55.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H55R6BRB14.pdf
Availability of RNC55H55R6BRB14
QUANTITY
RNC55H55R6BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H55R6BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H55R6BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)55.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H55R6BRB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H55R6BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H55R6BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H55R6BRB14
CONN RETAINER 7POS 2.5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX98400A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 5.69K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf