Vishay/Dale RNC55H55R6BSRE6
RNC55H55R6BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H55R6BSRE6
Brief Description
RES 55.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H55R6BSRE6.pdf
Availability of RNC55H55R6BSRE6
QUANTITY
RNC55H55R6BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H55R6BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H55R6BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)55.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H55R6BSRE6
Related LinksRNC55H5, RNC55H55R6BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H55R6BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H55R6BSRE6
DIODE SCHOTTKY 35V 15A D2PAK datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONN SR MALE 6POS W/O XMAS GRAY datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf