Vishay/Dale RNC55H5610FSB14
RNC55H5610FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5610FSB14
Brief Description
RES 561 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5610FSB14.pdf
Availability of RNC55H5610FSB14
QUANTITY
RNC55H5610FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5610FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H5610FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)561
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5610FSB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H5610FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5610FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H5610FSB14
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG09A/AF09/AFE09T datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.053A 180 MOHM datasheet.pdf