Vishay/Dale RNC55H5620DSRE6
RNC55H5620DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5620DSRE6
Brief Description
RES 562 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5620DSRE6.pdf
Availability of RNC55H5620DSRE6
QUANTITY
RNC55H5620DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5620DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H5620DSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5620DSRE6
Related LinksRNC55H5, RNC55H5620DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5620DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H5620DSRE6
MEMORY CARD SRAM 512KB datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.43 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
.093 RECEPTACLE HSG 4POS datasheet.pdf
DIE SET 2 I2 E2 SPL-0657 datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 5W AXIAL datasheet.pdf