Vishay/Dale RNC55H5620FRRSL
RNC55H5620FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5620FRRSL
Brief Description
RES 562 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5620FRRSL.pdf
Availability of RNC55H5620FRRSL
QUANTITY
RNC55H5620FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5620FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5620FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5620FRRSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5620FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5620FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H5620FRRSL
PHOTODIODE UV W/QW 100.2MM TO-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP ARRAY 220PF 50V NP0 0508 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
EMC HOUSING datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
LED COB CXA3590 5000K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf