Vishay/Dale RNC55H5620FSB14
RNC55H5620FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5620FSB14
Brief Description
RES 562 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5620FSB14.pdf
Availability of RNC55H5620FSB14
QUANTITY
RNC55H5620FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5620FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H5620FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5620FSB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H5620FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5620FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H5620FSB14
SSR OCMOS FET 150MA NC 6-DIP datasheet.pdf
TIE WIRE 12" NATURAL 50LB datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.35A 5DSBGA datasheet.pdf
025/040III 33POS PLUG ASSY. datasheet.pdf
LED CBI 5MM HE RED TRI BLOCK datasheet.pdf
RING KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf