Vishay/Dale RNC55H5623FSRSL
RNC55H5623FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5623FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 562K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5623FSRSL.pdf
Availability of RNC55H5623FSRSL
QUANTITY
RNC55H5623FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5623FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5623FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5623FSRSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5623FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5623FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H5623FSRSL
RES SMD 0.47 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 15V 3A E-LINE datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf