Vishay/Dale RNC55H5692BSR36
RNC55H5692BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5692BSR36
Brief Description
RES 56.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5692BSR36.pdf
Availability of RNC55H5692BSR36
QUANTITY
RNC55H5692BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5692BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H5692BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5692BSR36
Related LinksRNC55H5, RNC55H5692BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5692BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H5692BSR36
FITTING INS COR T70 RACEWAY OWHT datasheet.pdf
CAP THIN FILM 15PF 50V 0603 datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT6 W/BOOT 3' WHITE datasheet.pdf
IC REG PWM 3PHASE BUCK 48TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 13.9 + 13. datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
750 TB SPR CLA WL 2WIRES datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf