Vishay/Dale RNC55H56R2FMB14
RNC55H56R2FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H56R2FMB14
Brief Description
RES 56.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H56R2FMB14.pdf
Availability of RNC55H56R2FMB14
QUANTITY
RNC55H56R2FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H56R2FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H56R2FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H56R2FMB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H56R2FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H56R2FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H56R2FMB14
FIXED IND 180UH 380MA 1.38 OHM datasheet.pdf
MODULE SKT FOR PM3 18/28/40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
RELAY TEMP MONITOR 0-1700DEG C datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS IN-LINE CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
HDM MIDPLANE HOUSING 72CKT datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS GOLD datasheet.pdf