Vishay/Dale RNC55H5762BSBSL
RNC55H5762BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5762BSBSL
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5762BSBSL.pdf
Availability of RNC55H5762BSBSL
QUANTITY
RNC55H5762BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5762BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5762BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5762BSBSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5762BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5762BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H5762BSBSL
CONV D/A 14BIT 130MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 16V 9.6A IPAK datasheet.pdf
IC LIU T1/J1/E1 2CH SHORT 80TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC TXRX V.35 24SOIC datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 5MM datasheet.pdf
RES 4.93K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf