Vishay/Dale RNC55H5833BRRSL
RNC55H5833BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5833BRRSL
Brief Description
RES 583K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5833BRRSL.pdf
Availability of RNC55H5833BRRSL
QUANTITY
RNC55H5833BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5833BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5833BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)583k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5833BRRSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5833BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5833BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H5833BRRSL
CONN HEADER LOPRO 8POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 30AWG 5IN datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 210MSPS SGL 72-QFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 400W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 250V CH 0805 datasheet.pdf