Vishay/Dale RNC55H5833BSBSL
RNC55H5833BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5833BSBSL
Brief Description
RES 583K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5833BSBSL.pdf
Availability of RNC55H5833BSBSL
QUANTITY
RNC55H5833BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5833BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5833BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)583k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5833BSBSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5833BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5833BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H5833BSBSL
CAP TRIMMER 0.35-3.5PF 250V PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY MINI datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
112 DIA PIN 30-26 012PTPBR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf