Vishay/Dale RNC55H5901FSBSL
RNC55H5901FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5901FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5901FSBSL.pdf
Availability of RNC55H5901FSBSL
QUANTITY
RNC55H5901FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5901FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5901FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5901FSBSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5901FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5901FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H5901FSBSL
CONN HEADER 47POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 26.4 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
PAC-S300-RV24 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 300MA 130 MOHM datasheet.pdf
RES 2M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOST MODULE ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 U2J 0.018レF 50V datasheet.pdf