Vishay/Dale RNC55H6040DRB14
RNC55H6040DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6040DRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 604 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6040DRB14.pdf
Availability of RNC55H6040DRB14
QUANTITY
RNC55H6040DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6040DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6040DRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6040DRB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6040DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6040DRB14 Details Description
Related parts for RNC55H6040DRB14
IC XDCP DUAL 32-TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
FIXED IND 62UH 350MA 1.53 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N3RDG-D4N datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf