Vishay/Dale RNC55H6041BSB14
RNC55H6041BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6041BSB14
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6041BSB14.pdf
Availability of RNC55H6041BSB14
QUANTITY
RNC55H6041BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6041BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6041BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6041BSB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6041BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6041BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H6041BSB14
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 4 SEC datasheet.pdf
EMITTER IR 855NM 80MA TO-18 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V 10% BP 1812 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPED 37POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf