Vishay/Dale RNC55H6041FSB14
RNC55H6041FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6041FSB14
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6041FSB14.pdf
Availability of RNC55H6041FSB14
QUANTITY
RNC55H6041FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6041FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6041FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6041FSB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6041FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6041FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H6041FSB14
CONV DC-DC TRPL-VO 9A HORZ datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
BOARD EVAL USB HOST&DEVICE KEIL datasheet.pdf
TOOL HAND ROTA-CRIMP 6-10AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 3A 35 MOHM TH datasheet.pdf