Vishay/Dale RNC55H6043BSBSL
RNC55H6043BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6043BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 604K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6043BSBSL.pdf
Availability of RNC55H6043BSBSL
QUANTITY
RNC55H6043BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6043BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6043BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6043BSBSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6043BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6043BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H6043BSBSL
CONN HOUSING 20POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 80POS VERT datasheet.pdf
IC OTP 512KBIT 150NS 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC VIDEO CLK SYNTHESIZER 16-SOIC datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS 15 M datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 7.3A 38 MOHM SMD datasheet.pdf