Vishay/Dale RNC55H60R4FSRE6
RNC55H60R4FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H60R4FSRE6
Brief Description
RES 60.4 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H60R4FSRE6.pdf
Availability of RNC55H60R4FSRE6
QUANTITY
RNC55H60R4FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H60R4FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H60R4FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H60R4FSRE6
Related LinksRNC55H6, RNC55H60R4FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H60R4FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H60R4FSRE6
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 10-DFN datasheet.pdf
TAPE GEN PURPOSE VHB 4"X5YD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 170MA 9.72 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 66POS datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf