Vishay/Dale RNC55H6121BRRSL
RNC55H6121BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6121BRRSL
Brief Description
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6121BRRSL.pdf
Availability of RNC55H6121BRRSL
QUANTITY
RNC55H6121BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6121BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6121BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6121BRRSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6121BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6121BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H6121BRRSL
BOX ALUM UNPAINTED 3.64"LX1.52"W datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1A D2PAK datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK 1.7V 0.4A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
IC MPU SITARA 456MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf