Vishay/Dale RNC55H6121BSR36
RNC55H6121BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6121BSR36
Brief Description
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6121BSR36.pdf
Availability of RNC55H6121BSR36
QUANTITY
RNC55H6121BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6121BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H6121BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6121BSR36
Related LinksRNC55H6, RNC55H6121BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6121BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H6121BSR36
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 50PF 2KV NONSTND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
IC MULTI-PWR SUPPLY CAR HZIP15 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN DSUB PCB THRU-HOLE datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD80 datasheet.pdf