Vishay/Dale RNC55H6191BSRSL
RNC55H6191BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6191BSRSL
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6191BSRSL.pdf
Availability of RNC55H6191BSRSL
QUANTITY
RNC55H6191BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6191BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6191BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6191BSRSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6191BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6191BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H6191BSRSL
ICL 20 OHM 20% 2.8A 11.51MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 16SSOP datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 28POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 1POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SC DUPLEX F TYPE 2MM datasheet.pdf