Vishay/Dale RNC55H6192FSR36
RNC55H6192FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6192FSR36
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6192FSR36.pdf
Availability of RNC55H6192FSR36
QUANTITY
RNC55H6192FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6192FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H6192FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6192FSR36
Related LinksRNC55H6, RNC55H6192FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6192FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H6192FSR36
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DL R/A TIN T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 14SOIC datasheet.pdf
PROCRIMP DIE JPT W/SEAL datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 2P-5POS SHORTING datasheet.pdf
EMI FILTER 470PF 200MA SMD datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 200MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf