Vishay/Dale RNC55H6193BSRE6
RNC55H6193BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6193BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 619K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6193BSRE6.pdf
Availability of RNC55H6193BSRE6
QUANTITY
RNC55H6193BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6193BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H6193BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6193BSRE6
Related LinksRNC55H6, RNC55H6193BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6193BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H6193BSRE6
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 525V 12A TO-220SIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
IC USB 8 BIT SPI/FT1248 20SSOP datasheet.pdf
5X6 SHLD METRAL CBL CONN KIT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
L-TEK F 26POS SIL CBL CONN datasheet.pdf
RES 887K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf