Vishay/Dale RNC55H6202FSRE6
RNC55H6202FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6202FSRE6
Brief Description
RES 62K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6202FSRE6.pdf
Availability of RNC55H6202FSRE6
QUANTITY
RNC55H6202FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6202FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H6202FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6202FSRE6
Related LinksRNC55H6, RNC55H6202FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6202FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H6202FSRE6
RES SMD 976K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR 16POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
LAMP NEON AMBER 250V PNL MNT datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG GRAY 2000' datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 37.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 256 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" GOLD datasheet.pdf