Vishay/Dale RNC55H6263DRB14
RNC55H6263DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6263DRB14
Brief Description
RES 626K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6263DRB14.pdf
Availability of RNC55H6263DRB14
QUANTITY
RNC55H6263DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6263DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6263DRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)626k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6263DRB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6263DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6263DRB14 Details Description
Related parts for RNC55H6263DRB14
RES ARRAY 4 RES 7.5 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 8POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 6pF 150 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN ASSY RECPT R/A 90POS datasheet.pdf
CONN FPC TOP 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 32 POS TH datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf