Vishay/Dale RNC55H62R6BRB14
RNC55H62R6BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H62R6BRB14
Brief Description
RES 62.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H62R6BRB14.pdf
Availability of RNC55H62R6BRB14
QUANTITY
RNC55H62R6BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H62R6BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H62R6BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H62R6BRB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H62R6BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H62R6BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H62R6BRB14
IC OPAMP GP 9MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR DIFF VACUUM GAUGE 100PSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR LO/HI 2.25V SOT-26 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf