Vishay/Dale RNC55H62R6DSRSL
RNC55H62R6DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H62R6DSRSL
Brief Description
RES 62.6 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H62R6DSRSL.pdf
Availability of RNC55H62R6DSRSL
QUANTITY
RNC55H62R6DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H62R6DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H62R6DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H62R6DSRSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H62R6DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H62R6DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H62R6DSRSL
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.9A 8-SOIC datasheet.pdf
LED ASMT-JX1X WM WHT 3100K 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 820 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.07A 190 MOHM datasheet.pdf