Vishay/Dale RNC55H62R6DSRSL
RNC55H62R6DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H62R6DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 62.6 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H62R6DSRSL.pdf
Availability of RNC55H62R6DSRSL
QUANTITY
RNC55H62R6DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H62R6DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H62R6DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H62R6DSRSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H62R6DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H62R6DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H62R6DSRSL
MOSFET N-CH 20V 75A DPAK datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 266MHZ 516BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 7A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CAM ROLLER SHAFT datasheet.pdf
RES 12.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
NON PLUG-INTOP ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
350 TB PLG SKT RA TMT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 345MHZ 6CLCC datasheet.pdf