Vishay/Dale RNC55H6343BSB14
RNC55H6343BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6343BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 634K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6343BSB14.pdf
Availability of RNC55H6343BSB14
QUANTITY
RNC55H6343BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6343BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6343BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)634k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6343BSB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6343BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6343BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H6343BSB14
CABLE SMB/SMB 18" RG-316 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ENCLOSURE FLOOR RAISED 7INCH datasheet.pdf
RES SMD 1.62M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 8-24V 1.05A datasheet.pdf
RES 149.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
FILTER LOW PASS 90MHZ BNC datasheet.pdf