Vishay/Dale RNC55H6343FRB14
RNC55H6343FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6343FRB14
Brief Description
RES 634K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6343FRB14.pdf
Availability of RNC55H6343FRB14
QUANTITY
RNC55H6343FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6343FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6343FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)634k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6343FRB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6343FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6343FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H6343FRB14
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 12V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 60A DO247 datasheet.pdf
AUTO-MAN-OFF datasheet.pdf
IC FPGA 489 I/O 676FBGA datasheet.pdf
RES 1.80K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf