Vishay/Dale RNC55H6421BSBSL
RNC55H6421BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6421BSBSL
Brief Description
RES 6.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6421BSBSL.pdf
Availability of RNC55H6421BSBSL
QUANTITY
RNC55H6421BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6421BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6421BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6421BSBSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6421BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6421BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H6421BSBSL
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf
IC CPU SUPRV 4K EE RST HI 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED PANEL MNT 12MM YELLOW 6VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf