Vishay/Dale RNC55H6423BSBSL
RNC55H6423BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6423BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 642K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6423BSBSL.pdf
Availability of RNC55H6423BSBSL
QUANTITY
RNC55H6423BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6423BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6423BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)642k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6423BSBSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6423BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6423BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H6423BSBSL
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.4A TUMT3 datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 140A D2PAK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 17POS datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 16POS 4" CBL datasheet.pdf