Vishay/Dale RNC55H6490BRB14
RNC55H6490BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6490BRB14
Brief Description
RES 649 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6490BRB14.pdf
Availability of RNC55H6490BRB14
QUANTITY
RNC55H6490BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6490BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6490BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6490BRB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6490BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6490BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H6490BRB14
IC SUPERVISOR ACTIVE LOW SOT23-3 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 175A 1600V E2 datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 30ppm 18pF 35 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
MOD PLUG-IN STM8S-DISCOVERY DALI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
OSC XO 22.1184MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4PDT datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
FIXED IND 91UH 460MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf