Vishay/Dale RNC55H6490DSRSL
RNC55H6490DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6490DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6490DSRSL.pdf
Availability of RNC55H6490DSRSL
QUANTITY
RNC55H6490DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6490DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6490DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6490DSRSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6490DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6490DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H6490DSRSL
RES 15 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2 DIGIT 24CDIP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER SWITCH PTR SLOT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf