Vishay/Dale RNC55H6490DSRSL
RNC55H6490DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6490DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6490DSRSL.pdf
Availability of RNC55H6490DSRSL
QUANTITY
RNC55H6490DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6490DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6490DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6490DSRSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6490DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6490DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H6490DSRSL
CONN RING 16-22 AWG #8 PIDG datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 30V AXIAL datasheet.pdf