Vishay/Dale RNC55H64R2BSRSL
RNC55H64R2BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H64R2BSRSL
Brief Description
RES 64.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H64R2BSRSL.pdf
Availability of RNC55H64R2BSRSL
QUANTITY
RNC55H64R2BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H64R2BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H64R2BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H64R2BSRSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H64R2BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H64R2BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H64R2BSRSL
CONN 14 POS IDC SOCKET GOLD POL datasheet.pdf
IC AUDIO LINE AMP W/MUTE 14-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A 8SO datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TERMINAL CROSS CONN ZQV 2.5N/20 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf