Vishay/Dale RNC55H6551BSB14
RNC55H6551BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6551BSB14
Brief Description
RES 6.55K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6551BSB14.pdf
Availability of RNC55H6551BSB14
QUANTITY
RNC55H6551BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6551BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6551BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.55k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6551BSB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6551BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6551BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H6551BSB14
POWER CONTROL SSR 15A DC IN 240V datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
RES .005 OHM 1% 5W AXIAL WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DUAL MOSFET DRIVER 8SO datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 300MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONN FPC TOP 18POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 220MA 7.67 OHM datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf