Vishay/Dale RNC55H6570BSB14
RNC55H6570BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6570BSB14
Brief Description
RES 657 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6570BSB14.pdf
Availability of RNC55H6570BSB14
QUANTITY
RNC55H6570BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6570BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6570BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)657
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6570BSB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6570BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6570BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H6570BSB14
CONN SPRING CONT 40 POS .217 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
MDSM F 25 90DEG JACKPOST datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V 10% X6S 1206 datasheet.pdf
TV 100C 100#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
50UF 16V 8.179X18.364 105C AXI datasheet.pdf