Vishay/Dale RNC55H6573BSBSL
RNC55H6573BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6573BSBSL
Brief Description
RES 657K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6573BSBSL.pdf
Availability of RNC55H6573BSBSL
QUANTITY
RNC55H6573BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6573BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6573BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)657k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6573BSBSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6573BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6573BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H6573BSBSL
IC OPAMP GP 10MHZ 14SOIC datasheet.pdf
HANDLE BIT HOLDING 1/4" 9.57" datasheet.pdf