Vishay/Dale RNC55H6650FRB14
RNC55H6650FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6650FRB14
Brief Description
RES 665 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6650FRB14.pdf
Availability of RNC55H6650FRB14
QUANTITY
RNC55H6650FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6650FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6650FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6650FRB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6650FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6650FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H6650FRB14
IC MPU/RESET CIRC 2.70V SC70-4 datasheet.pdf
FUSE GLASS 350MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.55A T/R datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO247AC datasheet.pdf