Vishay/Dale RNC55H6653BSRE6
RNC55H6653BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6653BSRE6
Brief Description
RES 665K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6653BSRE6.pdf
Availability of RNC55H6653BSRE6
QUANTITY
RNC55H6653BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6653BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H6653BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6653BSRE6
Related LinksRNC55H6, RNC55H6653BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6653BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H6653BSRE6
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 6.7A 11 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HANDLAMP 40W BIA 120V 60HZ 50 datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
MICRO FINE 0.25MM datasheet.pdf