Vishay/Dale RNC55H6681FSB14
RNC55H6681FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6681FSB14
Brief Description
RES 6.68K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6681FSB14.pdf
Availability of RNC55H6681FSB14
QUANTITY
RNC55H6681FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6681FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6681FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6681FSB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6681FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6681FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H6681FSB14
IC TXRX 5V RS232 ADV LOPWR28SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS MINI-BOX GOLD datasheet.pdf
CARD EXTEND PCI 184POS .050 3.3V datasheet.pdf
SW WHEEL PLUNG SPDT SCREW 125V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf