Vishay/Dale RNC55H66R5BSB14
RNC55H66R5BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H66R5BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 66.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H66R5BSB14.pdf
Availability of RNC55H66R5BSB14
QUANTITY
RNC55H66R5BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H66R5BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H66R5BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H66R5BSB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H66R5BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H66R5BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H66R5BSB14
RES SMD 127 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 250MW SOD882 datasheet.pdf
EDGECARD 212PS .050 SMD W/O POST datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
586-0036 MOV, 26 VDC, SEIMENS datasheet.pdf