Vishay/Dale RNC55H66R5FSB14
RNC55H66R5FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H66R5FSB14
Brief Description
RES 66.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H66R5FSB14.pdf
Availability of RNC55H66R5FSB14
QUANTITY
RNC55H66R5FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H66R5FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H66R5FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H66R5FSB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H66R5FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H66R5FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H66R5FSB14
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SLEEVE CONN W/O THREAD 17X8MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 155MA 5.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2812 datasheet.pdf
SWITCH DETECT MICRO-MINI SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 10MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC TXRX LIN 2.2/SAE 8-HVSON datasheet.pdf
8 Pin Stereo D/A Converter for Digital Audio IC datasheet.pdf