Vishay/Dale RNC55H6732BSRSL
RNC55H6732BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6732BSRSL
Brief Description
RES 67.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6732BSRSL.pdf
Availability of RNC55H6732BSRSL
QUANTITY
RNC55H6732BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6732BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6732BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)67.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6732BSRSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6732BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6732BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H6732BSRSL
CONN FEMALE HOUSING 4PIN #20 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 1206 datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SINGLE WIRE SPLICE, INTEGRAL FUS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
500 TB SPR PLU F/SCREW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf