Vishay/Dale RNC55H6733BSB14
RNC55H6733BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6733BSB14
Brief Description
RES 673K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6733BSB14.pdf
Availability of RNC55H6733BSB14
QUANTITY
RNC55H6733BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6733BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6733BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)673k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6733BSB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6733BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6733BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H6733BSB14
SFC 0/21 RED 200/BX datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 EDGE datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT ADHESIVE 4.80MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 61MM datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 45POS datasheet.pdf