Vishay/Dale RNC55H6810BSB14
RNC55H6810BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6810BSB14
Brief Description
RES 681 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6810BSB14.pdf
Availability of RNC55H6810BSB14
QUANTITY
RNC55H6810BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6810BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6810BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)681
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6810BSB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6810BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6810BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H6810BSB14
DIODE PIN GP 50V 1A SOT-323 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.4V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
CHROMALIT ROUND 90CRI 135MM DIA datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CODEC DUAL PROGR 48LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IRON 240V/60W 3-WIRE datasheet.pdf