Vishay/Dale RNC55H68R1BRB14
RNC55H68R1BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H68R1BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H68R1BRB14.pdf
Availability of RNC55H68R1BRB14
QUANTITY
RNC55H68R1BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H68R1BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H68R1BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H68R1BRB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H68R1BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H68R1BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H68R1BRB14
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CUSTOM COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
TG SERIES SHEET 320X320X0.5MM datasheet.pdf
RES 11.7 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 42V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
LED AMBER 2MM ROUND T/H datasheet.pdf